NOWOŚĆ! Wyzwanie: letnia redukcja PCOS-ek oraz Insulinoopornych

Zobacz

FAQ

czyli najczęściej zadawane pytania

Dlaczego warto skorzystać z usługi dietetycznej COCONAT DIET?

Powodów jest mnóstwo! Przede wszystkim korzystasz z wiedzy dietetyka, który jest specjalistą, dlatego masz pewność, że zostaniesz otoczony profesjonalną opieką i nie zrobisz sobie krzywdy wprowadzając interwencje żywieniowe na własną rękę. Nieustannie uczestniczę w szkoleniach, tak aby być na bieżąco z aktualną wiedzą z zakresu dietetyki. Dodatkowo stale edukuję się z zakresu psychologii - wsparcie również pod tym względem jest na wagę złota!

Jakie korzyści daje współpraca online? Nie wiem czy w ogóle warto.

Bardzo wiele!

  • Przede wszystkim daje możliwość współpracy ze specjalistą z zacisza własnego domu, a nawet podróży, czy delegacji! Na możliwość konsultacji nie wpływają również inne, ograniczające czynniki zewnętrzne.
  • Możliwość współpracy niezależnie od Twojego miejsca zamieszkania.
  • Oszczędność czasu oraz pieniędzy na dojazdy. Czasem to jest niesamowicie ograniczające! I te korki…...
  • Większa elastyczność w kwestii konsultacji - dni, godziny, formy.
  • Większa ilość czasu na przemyślane wypełnienie ankiety żywieniowej!
  • Większy komfort dla osoby wstydliwej, czy introwertyka, który nie przepada za kontaktem bezpośrednim - komfort psychiczny.

Czy możliwe jest umówienie się na wizytę stacjonarną?

Tak! Przyjmuję stacjonarnie na ul. Fabrycznej 16H we Wrocławiu.

Istnieje również możliwość wizyty domowej w okolicy Kiełczowa, Wilczyc oraz Brzeziej Łąki. Nie odbiega ona od tradycyjnego spotkania. Podczas kompleksowej wizyty przeprowadzona zostanie szczegółowa analiza składu ciała oraz wywiad żywieniowo-zdrowotny. W zależności od potrzeb, w domu klienta może odbyć się zarówno wizyta diagnostyczna, jaki i późniejsze wizyty kontrolne. Taki rodzaj wizyty oraz dojazd do klienta jest możliwy tylko i wyłącznie po wcześniejszym uzgodnieniu z dietetykiem!

Co jeśli w jadłospisie jest danie, które mi nie odpowiada?

Spokojnie, po otrzymaniu jadłospisu masz 2 dni robocze na akceptacje i zgłoszenie ewentualnych zmian. Przysługuje Ci możliwość 3 drobnych poprawek w jadłospisie (na przykład zmiana potrawy, danego produktu). Wszystkie z nich powinny być uzasadnione.

Skąd mam wiedzieć, że dietetyk jest godny zaufania?

Znalezienie dobrego dietetyka to niełatwe zadanie. Na pewno zwróć uwagę na jego media społecznościowe, gdyż dostarczą Ci one sporo cennych informacji. Jeśli zobaczysz, że dietetyk zachęca do oczyszczania organizmu, detoksów sokowych oraz wyłączania całych grup produktów bez uzasadnienia to powinna zapalić Ci się czerwona lampka. Dodatkowo, jeśli zaproponuje Ci on jadłospis poniżej 1500 kcal to lepiej przerwij współpracę. Niskokaloryczne diety może i dadzą szybki efekt, ale na chwilę i prawdopodobnie przyniosą błyskawiczny efekt jojo oraz rozczarowanie. Ponadto, jeśli dietetyk próbuje zmienić Twój styl życia od razu o 180 stopni, odczuwasz przy nim lęk, stres i niepokój oraz nie możesz uzyskać informacji o jego wykształceniu to również nie zwiastuje niczego dobrego. No i nie zapomnij o najważniejszym - nawet najlepszy dietetyk nie wykona za Ciebie roboty!

Po co wykonywać analizę składu ciała?

To proste i nieinwazyjne badanie, które odpowie na różne wątpliwości dotyczące składu ciała, wskaże kierunek zmian oraz pozwoli monitorować kolejne efekty stosowanej dietoterapii. Pozwala dokładnie określić zawartość w organizmie, między innymi takich parametrów jak masa mięśni szkieletowych, masa tkanki tłuszczowej, zawartość wody, minerałów, białka.

Czy wymagane są jakieś konkretne badania?

Nie są one konieczne do rozpoczęcia współpracy, ale warto byłoby zrobić: morfologię, lipidogram, glukozę na czczo, badanie moczu. Opcjonalnie TSH, ft3, ft4, poziom witaminy D. Może się okazać, że zasugeruję jeszcze inne badania w trakcie naszej współpracy. Jeśli masz określony problem zdrowotny i aktualne wyniki badań to też je dostarczasz! Pamiętaj proszę, że dietetyk to nie lekarz i nie stawia diagnozy!

Jak wygląda badanie analizy składu ciała i jak się do niego przygotować?

Pomiary powinny być dokonywane przy ustawieniu się na urządzeniu gołymi stopami. By uzyskać idealne warunki badania, najlepiej mieć na sobie jak najmniej ubrań i zdjąć wszystkie dodatkowe akcesoria typu biżuteria, zegarek, pasek itp. Nie zaleca się zakładania nadmiernie długich ubrań. W przypadku długich nogawek czy rękawów, należy je podwinąć.

Ważne jest, aby skorzystać z toalety przed dokonaniem pomiaru.

Na czym polega analiza składu ciała?

Analizę wykonuje się metodą bioimpedancji elektrycznej przy pomocy urządzenia InBody 120, który jest innowacyjnym i jedynym w Polsce specjalistycznym analizatorem składu ciała. Sprzęt uwzględnia rzeczywiste pomiary, a nie dane empiryczne (wiek, płeć, budowa ciała) wpisywane przed wykonaniem analizy. Badanie trwa niecałą minutę, jest nieinwazyjne, bezbolesne, można powtarzać je wielokrotnie.

Kto nie może wykonywać analizy składu ciała?

Osoby z rozrusznikami serca oraz urządzeniami elektrycznymi w jamie brzusznej typu „Ability” nie mogą wykonywać analizy, gdyż istnieje ryzyko rozprogramowania rozrusznika czy innego urządzenia.

Kobiety w ciąży mogą wykonywać analizę, poza tymi które są w okresie między 3-cim tygodniem a 3-cim miesiącem ciąży, gdyż jest to bardzo wrażliwy okres.

Dodatkowo cykl menstruacyjny może spowodować czasowe zmiany w masie i składzie ciała ze względu na występujące zmiany hormonalne i objętości wody w organizmie. Dlatego też zaleca się unikać badania w czasie menstruacji.

Analiza składu ciała nie jest wskazana również u osób, które rozwinęły złą relację z jedzeniem - często w tym wypadku analiza może bardziej zaszkodzić niż pomóc w całym procesie zmiany, dlatego może się zdarzyć, że dietetyk zaproponuje pominięcie wykonania tego badania.

Czy istnieje możliwość umówienia się tylko i wyłącznie na konsultacje?

Oczywiście! Napisz maila na dariaadaszakcoconat@gmail.com i umów się na spotkanie. Jest to doskonały wybór dla osób, które chcą mnie lepiej poznać i nie są jeszcze przekonane do współpracy miesięcznej. Dodatkowo jest ona dla tych, którzy pragną weryfikować na bieżąco swoje błędy i je rozwiązywać, ale nie potrzebują już jadłospisu, bo mają już ich wystarczająco dużo lub wolą samodzielnie komponować posiłki. Ta opcja jest również dla tych, którzy potrzebują bardziej wsparcia psychodietetycznego.

Czy możliwe jest obniżenie ceny?

To zależy od tego czy jesteś nowym klientem. Jeśli nie, nie ma takiej możliwości. Jeśli tak i decydujesz się kontynuować współpracę i opłacisz ją w ciągu 2 tygodni (14 dni) to przysługuje Ci rabat 10% na kontynuację.

Ile będę czekać na dietę?

Maksymalnie 10 dni roboczych od momentu konsultacji i zebrania wywiadu.

Czy konsultacje kontrolne są koniecznie?

Nie zmuszę Cię do odbycia konsultacji kontrolnych. Są one natomiast bardzo pomocne podczas całego procesu! Sama świadomość tego, że ktoś nad Tobą “czuwa” i się opiekuje, motywuje do działania. Są one świetną okazją do fajnej edukacji w trakcie rozmowy - masz szansę na zadanie swoich pytań związanych z żywieniem. Wraz z biegiem czasu konsultacje są krótsze. W trakcie naszej miesięcznej współpracy masz do dyspozycji 1 spotkanie, ale czy je wykorzystasz to już Twoja decyzja.

Dlaczego to tyle kosztuje? Dietetyk jest drogi!

Skorzystanie z porady specjalisty w każdej dziedzinie wiąże się z kosztami. Dietetyka to mój sposób na życie, nieustannie się w tej dziedzinie edukuję i uczestniczę w szkoleniach. Ja stawiam na jakość (daję Ci wartość), a nie ilość. W prowadzenie każdego pacjenta wkładam mnóstwo pracy, zaangażowania, czasu oraz energii i nie uważam, aby było to “za drogie” w kontekście zdrowia! Nie ma lepszej inwestycji!

Czy będę musiał/musiała jeść 5 posiłków dziennie?

Nie. Ilość posiłków będzie w pełni dostosowana do Ciebie, Twoich preferencji i możliwości czasowych.

Czy będę musiał/musiała ćwiczyć?

Do niczego Cię nie zmuszę, natomiast zwiększenie aktywności fizycznej jest jednym z pierwszych czynników do wprowadzenia, które zauważalnie wpłyną na poprawę zdrowia, samopoczucia, sylwetki i spotęgują efekt dobrze dobranej diety. Systematyczne spacery to już ogromny krok i świetna sprawa! Pamiętaj, że aktywność fizyczna ma być dla Ciebie frajdą, a teraz do dyspozycji jest tyle możliwości! Nie sugeruj się tym co ćwiczą inni!

Czy zajmujesz się każdym przypadkiem?

Dietetyka jest tak obszerną dziedziną, że nie jestem w stanie pomóc każdemu. Jeśli borykasz się z problemami, w których nie czuję się pewnie - nie będę w stanie podjąć z Tobą współpracy.

Nie zajmuję się osobami z:

  • chorobą nowotworową
  • chorobami nerek
  • ciężkimi zaburzeniami odżywiania (np. anoreksja, bulimia)
  • cukrzycą typu I
  • Chorobą Leśniowskiego - Crohna
  • fenyloketonurią

Jednak nie zostawię Cię na lodzie i postaram się podać kontakty do osób, które zajmują się konkretnymi problemami.

Co się stanie, jeśli nie uda mi się w 100% wdrożyć ustalonego planu żywieniowego?

Nie zawsze musisz trzymać się planu w 100%. Już trzymanie się w 80% da nam zadowalające wyniki. Pamiętaj, że nikt z nas nie jest nieomylny i każdy ma chwile słabości oraz gorsze dni. Często opowiadam moim podopiecznym o zasadzie 80/20, która pozwala na zachowanie “zdrowej głowy”.

Ile mogą schudnąć?

To zależy. Przyjmuje się, że prawidłowe tempo utraty masy ciała to około 0,5-1kg/tydz. Szybsza utrata nadmiernych kilogramów nie jest zalecana, może prowadzić do osłabienia i wyniszczenia organizmu, utraty tkanki mięśniowej i efektu jojo. Warto również pamiętać, że każdy zaczyna z innego poziomu i każdy organizm jest też inny. Osoby, które mają wyższą zawartość tkanki tłuszczowej będą szybciej tracić kilogramy.

Czy będąc na diecie mogę pić alkohol?

Jest to jedno z najczęściej zadawanych pytań na wizytach. Niczego Ci nie zabronię, bo uważam, że najważniejszy jest umiar! Alkohol jest produktem szkodzącym zdrowiu (to wie raczej każdy) i bardzo kalorycznym. Dodatkowo jego konsumpcji często towarzyszą wysokokaloryczne przekąski. Z drugiej strony jest on częstym elementem spotkań towarzyskich, których nie unikniemy, dlatego zawsze sugeruję zredukowanie wypijanego alkoholu do maks 2x w miesiącu w umiarkowanych ilościach. Alkohol możemy również ująć w zasadzie 80/20.

W jakim czasie odpowiada Pani na wiadomość?

Najszybciej jak to możliwe. To wszystko zależy czy jesteś moim pacjentem oraz od tego jak dysponuję czasem.

Jaka jest różnica pomiędzy gotowym jadłospisem z ebooka a indywidualną współpracą? Co wybrać?

To pytanie pada bardzo często, dlatego odpowiedź będzie bardzo wyczerpująca.

Gotowy jadłospis jest odpowiedni dla osoby, która jest dość świadoma żywieniowo, nie wie tylko co i w jakich ilościach jeść, aby rozwiązać swój problem (nie wie jak “ugryźć” to w praktyce). Nie potrzebuje stałego wsparcia oraz kontaktu z dietetykiem. Nie ma złych relacji z jedzeniem i wielu nieudanych prób odchudzania. Ma samokontrolę nad jedzeniem. Gotowy jadłospis jest również dobry dla osoby, która, nie wie do końca czy chce podjąć współpracę z dietetykiem i nie jest gotowa na angażowanie się w ten “proces”. Jest to również idealny pomysł na wypróbowanie moich umiejętności, gdy wahasz się przed rozpoczęciem współpracy. Dodatkowo stanowi on ogromne źródło nowych inspiracji kulinarnych dostępnych tu i teraz bez czekania. Jeśli jesteś zainteresowany ebookiem z gotowym jadłospisem sprawdź aktualną ofertę i wybierz coś dla siebie. Nie jest on dostosowany indywidualnie do potrzeb i preferencji danej osoby i nie bierze pod uwagę jej sytuacji zdrowotnej!

Miesięczna współpraca jest dla osoby, która chce rozwiązać konkretny problem w najlepszy możliwy sposób. Może mieć za sobą wiele prób odchudzania, ma problemy z utrzymaniem motywacji, mogły się pojawić złe relacje z jedzeniem i potrzebuje stałego wsparcia. Zależy jej, aby tym razem się udało. Jest gotowa poświęcić na to sporo czasu, zdaje sobie sprawę, że utrata kg jest efektem ubocznym zdrowego odżywiania (przecież nie przytyłaś / przytyłeś celowo, tylko to był efekt uboczny tego jak żyjesz), potrzebuje nauczyć się nowych nawyków. Ma problem z kontrolowaniem tego co je, myśli cały czas o "jedzeniu". Mógł się pojawić efekt jojo. Potrzebuje w gorszych momentach wsparcia, chce, aby ten proces kontrolował dietetyk i stale go monitorował. Pragnie być całkowicie objęta profesjonalną opieką, zdaje sobie sprawę, że odchudzanie to nie tylko jedzenie. Dodatkowo zależy jej na spersonalizowanej dietoterapii konkretnej jednostki chorobowej. Podsumowując jest to najefektywniejszy sposób na uzyskanie zadowalających rezultatów (nie tylko utraty masy ciała!). Plan żywieniowy jest w pełni dostosowany do indywidualnych potrzeb

Jak wygląda konsultacja?

Konsultacje odbywają się w zależności od wybranej opcji w formie: stacjonarnej, telefonicznej lub rozmowy online z użyciem Google Meet. Ewentualnie na życzenie tylko konsultacja e-mail. Na pierwszej konsultacji omawiamy szczegółowo dotychczasowy sposób żywienia, styl życia oraz stan zdrowia. Dopytuję o pewne aspekty, które nie zostały jasno ujęte w ankiecie. Wspólnie ustalamy plan działania i cele do realizacji. W zależności od współpracy zostaje też wykonana analiza składu ciała.

W przypadku konsultacji kontrolnych omawiamy wspólnie stopień realizacji zmian, Twoje samopoczucie, cele oraz przyglądamy się wymiarom. Konsultacje kontrolne to rozmowa, dzięki której otrzymujesz wsparcie, odpowiedzi na pytania, a ja ewentualnie rozwiewam Twoje wątpliwości! Podopieczni chwalą sobie lepsze samopoczucie po rozmowie ze swoim dietetykiem! Nawet jeśli coś nie poszło - warto pogadać i się nie poddawać!

Celem kontaktowania się ze mną nie jest tylko chwalenie się postępami, konsultacje są dla Ciebie. Moim celem jest również zmniejszenie dyskomfortu towarzyszącemu zmianie i dopasowanie rozwiązań do Twoich możliwości.